Tanečníčka hľadá trénera

Tanečníčka hľadá trénera

Porozprávali sme sa s Jankou Slačkovou, jednou z porotkýň súťaže FitLeader o športe. O jej vášni a teraz už aj práci, tanci. Ale napríklad aj o tom, aké atribúty by mal spĺňať ideálny kondičný tréner, keďže momentálne jedného hľadá.

Janka bola vždy aktívne dieťa. K športu ju viedli jej rodičia. “Hlavne ocino stále niečo vymýšľal a viedol mňa aj sestru skôr ku chlapčenským športom a tiež nás ako chlapcov vychovával, pretože vždy chcel mať chlapcov, no nepodarilo sa,” vraví Janka na úvod.

Spolu so sestrou teda od útleho detstva hrávali volejbal aj futbal. Na tanečnú aj gymnastiku ju prihlásila mamina, pretože sa tomu tiež v detstve venovala.
“Tešila som sa, keď sme robili aj atletiku. Mala som asi tak 30 kg ale vrhala som guľou, skákala som do piesku, ale nikdy som nevedela vyskočiť do výšky,” spomína Janka na školské časy.

 

Keď Janka našla tanec

Od šiestich rokov začala tancovať v tanečnom klube v Banskej Bystrici a ako vraví “bola to láska už od začiatku.” Tancu sa teda venovala naplno. Trénovala 5x do týždňa. Popri tanci však už nebol čas venovať sa iným športom.

Janka slackova
“Pamätám si na moju prvú trénerku. Bola ňou Evka Medvecká, neskôr Zuzka Kaduková, oni vo mne vybudovali tú lásku k tancu. Už to viac nebolo len o pohybe, ale už to bolo aj o vyjadrení emócií.”

 

Prirodzená autorita

V trénerovi videla a stále vidí autoritu. Nie umelo vybudovanú ale prirodzenú. ,,Takúto autoritu rešpektuješ aj bez toho, aby na teba tréner kričal. Skrátka sa ti páči štýl ako ten človek športuje, ako tancuje, ako žije.

Tréner bol vždy pre mňa niekto, komu som sa chcela čo najviac priblížiť, kto ma inšpiroval a posúval ma dopredu. Aj keď ho v istom momente možno predbehneš, vždy pre teba ostane tým trénerom, ktorého si budeš vážiť.
Keďže sa stále venovala tancu, ostatné športy boli skôr doplnkové. Často si bola sama sebe trénerom, čo je niekedy naozaj ťažké.

 

Hľadanie kondičného trénera

Janka momentálne hľadá trénera. A ako by mal taký tréner podľa nej vlastne vyzerať? “Mal by mať 185 cm, pekný, vtipný,” žartuje Janka.
“Mal by to byť pre mňa človek, ktorý ma donúti natiahnúť si budík, ráno vstať a ísť do fitka. Musí to byť človek, ktorý ma nebude brať, že som len jedna z ďalších, ktorú počas dňa odtrénuje a tým to pre neho končí, ale mal by byť pre mňa motivátorom.”

“Chcela by som mať trénera, s ktorým sa viem aj porozprávať aj zatrénovať, aj ma motivuje a aj na mňa nakričí. Ale v dobrom,” podotýka Janka.

Janka slackova
Janku veľmi láka vyskúšať box. Skúšala aj crossfit, čo sa jej veľmi páčilo. Najmä fakt, že počas krátkeho času človek precvičí komplet celé telo. Do úvahy však ešte pripadajú laná alebo skupinový tréning. Janka však konkrétnu predstavu nemá.

 

Tanec ako práca

Ale vráťme sa k tancu. Dnes už Janku nielen baví a teší, ale najmä živí. A keďže tancuje na mnohých eventoch, nie je tam už priestor “cvičiť”. Skôr je to o tom, že sa niekam príde, natrénuje sa choreografia, postavia sa útvary a ide sa na vystúpenie.
“Mám potom rada chvíle, kedy sa znova vrátim do Banskej Bystrice, kde to celé s tancom začalo, zatvorím sa do sály a som tam od rána do večera. Pustím si hudbu a trénujem si sama. Práve vtedy sa vrátim na začiatok, kde to všetko vzniklo. Som za tie chvíle rada, i keď ich nie je veľa.”

Janka slackova
Janka sa momentálne pripravuje na Majstrovstvá Slovenska v tanci, konkrétne v hip hope. Patrí už do hlavnej vekovej kategórie.
“Nevynechala som ani jedny majstrovstvá Slovenska od detskej kategórie, čo bolo už 10 rokov. Teraz mám 24. Teším sa z toho. Vidíš tam, ako všetci rastú a posúvajú sa ďalej. Je to veľká energia, keď sa na dvojdňových majstrovstvách stretne 1500 tanečníkov a vidíš tam to nadšenie z tanca a pohybu. Práve to je na tom to pekné. Teším sa tam.”

Janka sa venuje aj modelingu, ktorý si tiež vyžaduje dokonalú postavu a cez leto sa opäť chystá na Miami. Čo však cvičí, pred takouto cestou?
"Od kardia, cez spevňovačky. Všetko si to manažujem sama. Idem na to však pocitovo. Pri kardiu sa potrebujem unaviť a získať kondíciu a čo sa spevňovačiek týka, tak ak je telo v plavkách, musia nejako vyzerať nielen nohy, ale aj zadok a brucho.”
Pri cvičení sa snaží pomáhať si a inšpirovať sa rôznymi cvičeniami a videami topmodeliek, ale aj kondičných trénerov. Cvičí celoročne, ale takúto intenzívnu prípravu absolvuje najmä pred letom.

Po dvoch mesiacoch takejto prípravy sa samozrejme dostavia aj viditeľné výsledky, čo ocení aj jej agentúra. V júli ide teda opäť na Miami, kde ju takáto drina čaká znova.
“Najvyšší čas začať zase dvojfázovo trénovať,” dodáva na záver Janka Slačková.

Mimochodom, Janka tancuje aj v tomto videu:

 

2017 - 2018 FIT LEADER, CVIČTE.SKCreated by Anawe, Designed by Adriána Švarná