Zumba začala flirtovať s HIIT

Zumba začala flirtovať s HIIT

Fenomén Zumba pred niekoľkými rokmi zmangľoval celý fitness trh a v rebríčku skupinových cvičení dlhodobo opanoval prvé miesto. Ako to už s raketovým nástupom zvykne byť, boom pomaly opadol. Stále  však má svojich verných klientov a teší sa popularite v 185 krajinách sveta. Ich líderkou na Slovensku od začiatku až dodnes je energiou nabombovaná Daniela Čavojec Česneková, ktorá je zároveň porotkyňou 2.ročníka súťaže inštruktorov a trénerov FIT LEADER.

O Zumbe nielen u nás

Daniela cvičí Zumbu na Slovensku od roku 2006 a tvrdí, že všetci chodili na Zumbu, dokonca aj tí, čo nemali radi latinsko-amrerickú hudbu. Každý preferuje iný typ pohybu, niekto má rád činky, iný zas chodí na jogu. Ale ak niekoho motivuje k športovému výkonu práve hudba a tanec, tak sa môže spoľahnúť, že so Zumbou trafí do čierneho.

Daniela čavojec česneková zumba

„Máme teraz takú stabilnú skupinu ľudí, ktorí majú radi tanečný fitness. Ale zároveň aj rastieme. Americká centrála Zumba fitness podniká neustále niečo nové. Rozbehla veľkú spoluprácu s interpretmi, so známymi speváckymi hviezdami, do hodín často zaraďujeme aj aktuálne hudobné hity. Mali sme veľkú kampaň na sociálnych sieťach s Meghan Trainor, kde sa na jej pieseň vytvorila Zchoreografia. Spolupracujeme so slávnymi menami ako Shakira, Pitbull, Sean Paul, Jason Derulo, Timberland. V spojení tanca, fitness a hudobného priemyslu sme bezkonkurenčne nepriestrelní,“ hovorí Daniela.  

 

Baví viac hudba alebo tanec?

Daniela vraví, že je to prepojené. Ľudia zo seba dajú von stres a napätie aj vďaka hudbe, ktorá hrá nahlas. No ak je k tomu správny inštruktor, ktorý vie cvičiacich brutálne namotivovať, dokáže vytvoriť takú party atmosféru až ľudia kričia a práve vtedy sa uvoľnia na maximum. Zumba v spolupráci s hudobnými vydavateľstvami produkuje aj svoju vlastnú hudbu. Songy sú vytvorené tak, aby sa striedala energia rýchlych pasáží s menej intenzívnymi, čím sa plní komplexný účel cvičenia a maximalizuje výdaj kalórií, pretože využívame formu intervalového tréningu, ktorý je známy svojou vysokou efektivitou.

 

Zumba news

Najväčší progres nastal v už spomínanej spolupráci s hudobníkmi. Tiež sme zlepšili systém vzdelávania, čo má za následok omnoho vyššiu kvalitu inštruktorov. No pribudol napríklad aj program s názvom STRONG by Zumba™, ktorý s ňou nemá až tak veľa spoločného. Ide o vysoko intenzívny intervalový tréning HIIT so super hudbou, kde je v súlade s ňou zosynchronizovaná choreografia.

Daniela čavojec česneková zumba

Pre všetky ostatné cvičenia je hudba doplnkom, pohyby a hudba sú jednoducho zvolené nezávisle. Ale v STRONG by Zumba™ je to presne naopak. Vytvorí sa set pohybov, následne sa vytvorí hudba tak, aby beaty (doby) v hudbe sedeli na každý jeden pohyb. Výsledkom je unikátna motivácia a lepšie výsledky. Všetky pohyby sú tak zosúladené, že človek presne vie, kedy má napríklad kopnúť, kedy je plank (doska), kedy výskok a podobne. Benefit, ktorý toto cvičenie prináša je aj v tom, že sa sústredením na hudbu odvádza pozornosť od vysokej intenzity cvikov. Hodina je zostavená zo 4 kvadrantov, ktoré navzájom na seba stavajú a postupne navyšujú intenzitu, komplexnosť pohybov, zvyšujú pulz, spotrebu kyslíka pre dosiahnutie lepšie pracujúcich svalov a vyššie spaľovanie kalórií (počas aj po cvičení).

 

Unikátny systém napredovania - 4 quadranty

Q1 - IGNITE / ZAPÁĽ - Naštartuj sa a poď makať!

Q2 - FIRE UP / VZPLAŇ - Zintenzívni cvičenie, navýš srdečný tep!

Q3 - PUSH YOUR LIMITS / POSUŇ SVOJE LIMITY - Použi maximálne nasadenie, zvýš spaľovanie!

Q4 - FLOORPLAY / HRA NA PODLAHE - Dole na podlahu! Posilňovanie na podložke.

 

„Choreografia je daná, ale nemusíme sa riadiť iba ňou, v zásade ide o warm up, potom rýchlejšie tempo, následne maximálny výkon a na podložke sa precvičuje brucho. Každý mesiac sa to mení. Na Slovensku sa školí 2x do roka, ja sama Strong nerobím. Funkčný tréning je to, čo teraz najviac fičí. Zumba je skvelé kardio, ale STRONG by Zumba™ je niečo celkom iné, aj kvôli koncentrácii na výsledky. Ale keď sa chce človek vysekať, tak toto je to pravé. No asi tak 65% ľudí chce stále tancovať. Lebo posilňovacie programy nedávajú až taký endorfínový nástrel ako napríklad hodinová tancovačka na skvelú hudbu. Z klasickej Zumby chodia ľudia úplne šťastní a vysmiati,“ objasňuje latino diva.

 

Príbeh Daniely

So Zumbou ju spojila náhoda. Predtým sa venovala tancu a aerobiku, v ktorom vyhrala rôzne lokálne súťaže a maratóny, postupne sa vypracovala a začala robiť záskoky za inštruktorov. Po vysokej škole absolvovala 18 mesačný internship v USA, presťahovala sa na Floridu a prihlásila sa na hodinu latino aerobiku = Zumby, ktorú predtým nepoznala. Hneď prvá hodina v nej vyvolala super wow efekt.

Ešte v USA si urobila certifikát a viedla aj vlastné hodiny. Po návrate domov to skúsila na Slovensku a nastal boom. Prišlo hneď dvojnásobok ľudí a tak musela zvýšiť kapacitu sály. Keď medzinárodná Zumba centrála hľadala cez výberové konanie školiteľov, rozhodli sa práve pre Danielu. Dnes veľa cestuje, keďže školí inštruktorov nielen pre Slovensko a Čechy, ale aj v iných krajinách. Získala úroveň ZES (Zumba Education Specialist), ktorých je na svete v rámci všetkých kontinentov len 150.

Na Slovensku sú už vyškolené tisícky inštruktorov a v školeniach vládne poriadok a unifikácia. Zumba stále napreduje, nielen vďaka zakladateľovi Betovi Perezovi, ale aj zásluhou kvalitného marketingu, obrandovaného oblečenia a celkového funkčného systému. Starajú sa o to, aby bolo stále niečo nové a cool. Kedysi to bolo len latino, teraz sa pridali rôzne hudobné fúzie rozličných žánrov a Zumba aj týmto rozšírila svoje portólio. Ponúkajú programy napríklad aj pre deti (Zumba Kids) alebo seniorov (Zumba Gold.)

„Zumba ma do dnešného dňa neomrzela. Prekonala som aj krízu, ktorá ma naučila, ako to treba robiť. Že do toho vždy musím dať veľa energie a celé srdce. Všetko sa mi to vracia v podobe spokojných úsmevov žien, ktoré dostávam nielen po hodine, ale aj počas nej. A to je to, čo ma nabíja. Naučila som sa aj balansu a tiež tomu ako nevyhorieť. Pravidelne sa vzdelávam, sledujem trendy a stále chodím do Ameriky, kde navštevujem rôzne vzdelávacie workshopy. Tehotenstvá a deti mi pomohli spomaliť a nájsť ďalšiu životnú inšpiráciu, no Zumba je pre mňa to najlepšie kardio-spaľovanie. K tomu som začala posilňovať a robiť aj jogu, aby moje telo fungovalo čo najefektívnejšie. Kombinujem to a prináša mi to radosť. Proste robím to, čo ma baví,“ dodáva na záver Daniela.

 

 

 

 

2017 - 2018 FIT LEADER, CVIČTE.SKCreated by Anawe, Designed by Adriána Švarná