Tréner Radoslav Cabúk hovorí, že odvážnemu šťastie praje

Tréner Radoslav Cabúk hovorí, že odvážnemu šťastie praje

Rado Cabúk sa bez zaváhania vzdal nádejnej kariéry s istými peniazmi, aby mohol robiť prácu, ktorá je jeho vášňou. Prácu osobného trénera a výživového poradcu.

Už počas štúdia na VŠ si privyrábal formou brigád a dohôd. Ale klasickým zamestnancom sa nikdy nestal. Keď mal 21 rokov, urobil si kurz osobného trénera a to bolo preňho rozhodujúce pre celú ďalšiu budúcnosť. Uspel na pohovore v blízkom fitnes centre a začal tam pracovať na dohodu. Kým skončil štúdium, mal už slušne rozbehnutú kariéru ako tréner. Mal dostatok klientov, zarábal slušné peniaze a bolo jasné, kam ho ťahá srdce a čo je jeho vášňou.

Výnimočný študent na výnimočnej škole

Rado bol vynikajúci študent, učenie mu nerobilo problém a počas celého štúdia robil aj vedeckú prácu. Vysokoškolské štúdium ukončil na samé „A“ a bol prijatý na doktorandské štúdium na SAV. Študoval naozaj zaujímavý odbor – avionické systémy a mohol nastúpiť k vojenskému letectvu. Ako štátny zamestnanec by mal slušný plat, sľubnú kariéru, „sociálne istoty“ a prácu blízko bydliska. Pre mnohých krásna predstava. On si však vybral inú cestu, tú svoju: „Našiel som si prácu, ktorá ma veľmi bavila. Bol to môj život. Vedel som, že svojimi schopnosťami dokážem viac. Či už v živote, alebo v zarábaní peňazí. Bolo pre mňa nočnou morou, že by som mal tabuľkový plat bez ohľadu na to, ako som dobrý alebo koľko sa snažím. A pritom robiť prácu, ktorá ma nebaví, len aby som mal ,istotu. Verím, že človek, ktorý sa viac snaží, pracuje a má výsledky, má mať viac. Má dosiahnuť viac. Preto som sa rozhodol, že budem pokračovať na plný úväzok v práci, ktorá doteraz bola pre mňa len hobby popri škole. Vedel som, že sa môžem spoľahnúť sám na seba.”  

Začiatky podnikania sú vždy cez prekážky

Živnosť si Rado založil hneď po škole. Ako mnoho iných, aj on sa musel prehrýzť cez mnohé prekážky. Chodil po úradoch, vybavil si dotáciu na založenie živnosti, najskôr ako výživový poradca, lebo prvú žiadosť ako od osobného trénera mu neschválili. Platil prenájom v cudzích priestoroch, dokupoval si cvičebné pomôcky. V tom období už mal dostatok klientov a potreboval, aby mu s prácou pomáhal niekto spoľahlivý. Našiel si teda  kolegu, ktorého zamestnal, vyškolil a s ktorým pracuje už 3 roky. Najťažšie bolo pracovať v podmienkach cudzieho prostredia, bez možnosti niečo ovplyvniť: „Mal som svoje predstavy o tom, ako sa má viesť fitnes centrum. Chýbali mi pomôcky na cvičenie a podmienky na rozvoj. Neustále som sa pokúšal zmeniť fitnes centrum, resp. otvoriť vlastné. Mal som množstvo investorov, priestorov, projektov. Ani jeden nevyšiel. Dokonca som mal schválený aj úver. No nepodarilo sa to. Chcel som sa identifikovať. Vytvoril som vlastnú značku." Ale vo vtedajších podmienkach to skrátka nešlo. Aj sám urobil veľa chýb, hlavne v práci s ľuďmi. Zlý výber spoločníka, asistentky, trénerky. Peniaze investované do nesprávnej reklamy. Chyby stoja čas a peniaze, ale napokon sú to tiež skúsenosti.

Všetko príde v správnom čase

Verím, že všetko je tak, ako má byť. Nebol som dostatočne zrelý vedomostne, ani osobnostne,“ hovorí Rado dnes. Medzičasom zmenil priestory, má pod sebou štyroch šikovných trénerov, fyzioterapeutku a onedlho aj maséra. Pre vyše 120 aktívnych cvičencov sa snaží vytvoriť čo najkomplexnejšie podmienky pre získanie zdravia a vitality. Realizuje sa aj na webových stránkach www.realfit.sk, fitness-recepty.com, www.cviky-na-brucho.sk. Svojimi článkami, receptami, radami a informáciami chce pomáhať ľuďom k zdraviu a dobrej kondícii. Ale má aj kopec ďalších cieľov. Stále zlepšovať a rozvíjať prácu celého tímu, ale aj celého fitness centra. Chce vyhrať súťaž FIT LEADER, rozbehnúť workshopy a kurzy na chudnutie. Aj kurzy trénerov v rámci projektu Akadémia zdravia a pohybu realfit. V neposlednom rade chce vydať knihu.

„Odvážnemu šťastie praje,“

hovorí Rado. Hoci aj teraz zápasí s prekážkami. Nie je jednoduché starať sa o chod celej firmy, riešiť peniaze, odvody, platy, komunikovať s ľuďmi, so zamestnancami. Závisť a ohováranie, s ktorým sa stretáva, tiež nie sú príjemné. Na druhej strane má okolo seba úžasných ľudí, ktorí mu radi pomôžu, podržia ho, keď je treba. Veľmi si cení hlavne mentoring, keď sa s ním niekto podelí o svoje skúsenosti. Ale je vďačný za každú pomoc: „Využil by som každú dostupnú pomoc, ak by som ju v tej chvíli potreboval. Už som mal jeden úver schválený, aj keď som ho nepoužil. Ale treba hľadať pomoc a všetky dostupné prostriedky k dosiahnutiu svojho cieľa.“ Rado vie, že nie je ľahké ufinancovať chod rozvíjajúcej sa firmy. Túto zásadnú vec rieši veľa podnikateľov, ale zároveň sú tu aj možnosti pomoci, ako Program pre začínajúcich podnikateľov Slovenskej sporiteľne. „Každá prekážka sa dá prekonať, nikto vám nevezme to, čo nosíte v sebe. V tom je najväčšia hodnota,“ tvrdí Rado. Nikdy neoľutoval, že pracuje ako tréner. Stojí mu to za všetky problémy, ktoré podnikanie prináša, lebo ako hovorí: „Dôležité je, aby ste vy boli spokojní s tým, čo robíte a vaša práca pomáhala druhým. Je krásny pocit vedieť, že ste niekomu pozitívne ovplyvnili život.“  

 

Aj Rado sa zúčastňuje súťaže FIT LEADER

Autor: Eva Vlková

 

© 2017 FIT LEADER

VYTVORILO ANAWE