Tréner Michal Pataky: Nechcem byť sekírovaný šéfom alebo si cvakať kartu

Tréner Michal Pataky: Nechcem byť sekírovaný šéfom alebo si cvakať kartu

Michal Pataky je ambiciózny mladý muž, ktorého po dvoch výpovediach v športových obchodoch omrzelo pracovať pre druhých. 

Radšej sústredil všetky svoje sily, vedomosti, skúsenosti a financie a vrhol sa do podnikania. Dnes je z neho úspešný podnikateľ, majiteľ internetového obchodu protrening.sk, ale aj tréner, rekreačný športovec, bloger  a ako on hovorí „človek, ktorý raz zmení celé Slovensko.

Michalov podnikateľský sen naštartovali dve výpovede

Možno si vravíte, že podnikať na Slovensku nie je žiadna sláva, pretože podmienky nie sú nastavené tak, aby ľuďom skutočne pomáhali osamostatniť sa a udržať svoj biznis. Kto to niekedy skúsil, neraz skonštatoval, že je to skôr o tom, že namiesto podpory vám hádžu polená pod nohy. Lenže, keď sa človek nechá odradiť hneď na začiatku a ani to neskúsi, nikam sa nepohne. Výstižne to povedal Mark Zuckerberg: „Najväčším rizikom je neprijať žiadne riziko. Stratégiou, ktorá v dnešnom rýchlo sa meniacom svete vedie k neúspechu, je neriskovať.

Ako to bolo v Michalovom prípade, čo motivovalo k podnikaniu jeho? „K podnikaniu ma motivovalo to, že som v podstate dvakrát dostal výpoveď v športovom obchode. Tak som sa rozhodol, že si založím vlastný a bude lepší ako všetky ostatné. Okrem toho som nechcel ako tréner pôsobiť vo veľkom fitcentre a byť odkázaný na zamestnávateľa. Preto som sa rozhodol spoliehať sám na seba a začal som podnikať, rozpráva svoj príbeh Michal.

Pataky
Zdroj foto: Michal Pataky

Tou najdôležitejšou investíciou bol čas

Po rozhodnutí podnikať nasledovali praktické kroky, ako zvoliť si právnu formu podnikania, zorientovať sa v online svete biznisu, založiť si podnikateľský účet a, samozrejme, zhromaždiť dostatočné množstvo financií. Michalovi na rozbeh postačovali finančné prostriedky, ktoré mal nasporené, a keď niečo zarobil, opäť investoval. Avšak pokiaľ ľuďom peniaze na rozbeh chýbajú, môže im pomôcť Program pre začínajúcich podnikateľov od Slovenskej sporiteľne. „V začiatkoch sú užitočné všetky rady a konzultácie. Usmernenie a pomoc je vždy vítaná. Skúsenosti iných vedia skrátiť cestu a pomôžu vyvarovať sa niektorých zbytočných chýb, radí Michal a dodáva, že veľmi dôležitá je aj investícia v podobe vlastného času.

 „Keďže som ani ja nemal k dispozícii až tak veľa financií, tak som bol viac-menej odkázaný na inú investíciu, ktorá je možno ešte náročnejšia je ňou investovanie času. To znamená, že som sa musel veľmi veľa vzdelávať, vyhľadať si množstvo informácií jednoducho, venovať tomu svoj čas a nedať veci robiť niekomu inému, prezrádza úspešný podnikateľ, ktorý si cení hodnoty, ako čestnosť, transparentnosť a zodpovednosť, a snaží sa, aby bol každý jeden zákazník spokojný.

Pataky
Zdroj foto: Michal Pataky

Realita bola zložitejšia ako predstavy

Na otázku, v čom bola realita podnikania iná v porovnaní s jeho predstavami, Michal odpovedal, že skutočnosť bola trošku zložitejšia. „Samozrejme, veľmi záleží na tom, v akom je človek stave, koľko má vedomostí a hlavne skúseností. Keďže ja som mal vedomosti a skúsenosti viac-menej nulové, realita sa značne líšila od mojich predstáv, úprimne priznáva mladý muž, ktorého k podnikaniu motivuje aj to, že sa jednoducho nechce zamestnať. „Nechcem byť sekírovaný šéfom alebo si cvakať kartu. V podnikaní ma motivuje aj sloboda, ktorú mi to prináša. Určite je to aj možnosť sebarealizácie. To znamená, že v podstate môžem robiť to, čo chcem ja a čo uznám za vhodné. Nie vždy sú to správne kroky, ale prináša mi to väčšiu hodnotu, ako keby som mal niečo robiť podľa nalinkovaných kritérií, ktoré mi určil niekto druhý.

Pataky
Zdroj foto: Michal Pataky
 

Hlavné je robiť to, čo vás baví

Mnoho mladých ľudí na Slovensku chce podnikať. Keďže sme mali tú možnosť, spýtali sme sa Michala na to, čo by im poradil. „Robte to, čo vás baví a v čom vidíte určitý hlbší zmysel. Nechoďte do podnikania len kvôli tomu, že chcete zarobiť peniaze, alebo len preto, že túžite po voľnejšom a slobodnejšom živote a robení toho, čo chcete. Ako sa hovorí výhodou podnikania je to, že si môžete vybrať to, ktorých 18 hodín denne budete pracovať. Vyberte si teda taký obor podnikania, ktorý vás bude napĺňať, a ktorý bude prinášať hodnotu ostatným ľuďom, radí Michal a dodáva, že dôležité je spoliehať sa sám na seba, nie na iné firmy, ani na štát a hlavne treba ísť do toho naplno!

Zdroj foto: Michal Pataky

© 2017 FIT LEADER

VYTVORILO ANAWE