Príčinou zdravotných ťažkostí môže byť aj dehydratácia

Príčinou zdravotných ťažkostí môže byť aj dehydratácia

Ste unavení, malátni, máte zlú náladu? Máte zápchu, suchú kožu, bolesti hlavy a neviete prečo? Spoločným menovateľom a príčinou môže byť aj dehydratácia – nedostatok vody vo vašom tele.

Pitný režim je veľkou a dôležitou témou počas každého ročného obdobia. Naše telo je plné vody. Udržuje si ju, pracuje s ňou a pravidelne ju vylučuje. Odvodom moču, stolice, dýchaním, potením. Aby sme zachovali v tele rovnováhu medzi príjmom a výdajom vody,  musíme ju pravidelne dopĺňať. Najlepšie pitím dostatočného množstva čistej alebo minerálnej vody. Napr. minerálnej vody Mitická, ktorá dopĺňa telu aj sodík, draslík, horčík a vápnik. Pritom vždy treba brať do úvahy vek, zdravotný stav, fyzickú námahu, ročné obdobie, zloženie prijímanej stravy a tekutín.

Keď chýba voda... alebo prejavy dehydratácie

Nedostatok vody v tele sa môže prejaviť veľmi nepríjemným aj nebezpečným spôsobom. Dlhodobá dehydratácia môže byť naozaj nebezpečná a môže spôsobiť aj závažné ochorenia. Preto nepodceňujte jej prvotné príznaky, ktoré prichádzajú už pri dvojpercentnej dehydratácii:

 • únava, malátnosť, poruchy koncentrácie, pokles fyzickej aj psychickej výkonnosti
 • bolesť hlavy, závrate, zvýšená spavosť
 • suché pery a jazyk, suchá, bledá, zvráskavená koža
 • zápcha
 • tmavá farba moču a jeho obmedzená tvorba
 • zvýšená telesná teplota

Aká je vlastne funkcia vody v tele?

Dá sa povedať, že voda je základnou zložkou ľudského tela, veď tvorí jeho 1/2 – 2/3 (závisí od veku, pohlavia atď.). Nájdeme ju, doslova, v každej bunke, orgánoch, krvi, pokožke a všade zohráva dôležitú úlohu. Vo všetkých fyziologických, biochemických a iných procesoch, ktoré v našom tele prebiehajú. Pozrime sa teda na jej najzákladnejšie funkcie:

 • zúčastňuje sa na procese trávenia, vstrebávania a asimilácie potravy,
 • zúčastňuje sa na procese vylučovania odpadových látok z obličiek a z čreva,
 • reguluje telesnú teplotu,
 • dodáva bunkám kyslík,
 • slúži ako lubrikačný prostriedok pre kĺby a membrány,
 • tvorí cca 92 % krvi, ktorá slúži na prepravu živín v celom organizme,
 • je hlavnou zložkou všetkých telesných tekutín.

Čo sa deje pri dlhodobej dehydratácii?

Už pri päťpercentnej dehydratácii sa začnú v organizme diať procesy, ktoré nie sú nášmu zdraviu prospešné. Telo začne s vodou šetriť a zadržiava ju. Spolu s ňou aj toxíny, ktoré by mali cez moč, stolicu či pot z neho odchádzať. Splodiny metabolizmu sa hromadia v tele, organizmus je preťažený, látková výmena nefunguje tak, ako má. Zahusťuje sa krv i lymfa. Zle fungujú nervové impulzy, imunita je vystavená veľkej záťaži a spomaľuje sa obnovovanie buniek. V dôsledku zadržiavania vody môžu nastať opuchy. Hustá krv nestíha privádzať dostatok kyslíka do mozgu aj zvyšku tela. A to je len krok k závažným ochoreniam. Od „obyčajného“ prechladnutia, zápchy, porúch trávenia, ťažkostí s dýchaním, až po závažné srdcovo-cievne ochorenia, ochorenia obličiek, kĺbov, infekcie močových ciest, rakovinu či zlyhanie základných orgánov – srdca a obličiek. Na odľahčenie – príjemné nie je ani zlyhanie termoregulácie pri športe a ani zvädnutá, dehydrovaná koža.

Začnite hneď teraz!

Nečakajte teda, až sa v dôsledku nedostatku vody dostaví závažný zdravotný problém. Už prvotné príznaky dehydratácie nás upozorňujú na potrebu doplniť tekutiny a zároveň zmeniť návyky v pitnom režime. Začať sa dá hneď teraz. Vypiť pohár vody alebo minerálky. Napríklad minerálnej vody Mitická, ktorá má nielen príjemnú chuť, ale aj správny obsah minerálov.

Autor: Eva Vlková

Minerálna voda Mitická je partnerom súťaže Fit leader – súťaže o najlepšieho trénera na Slovensku.

mitická

Zdroj foto: unsplash.com

 

© 2017 FIT LEADER

VYTVORILO ANAWE