Nepodceňujte pitný režim – telo vodu potrebuje

Nepodceňujte pitný režim – telo vodu potrebuje

Ak je telo čo i len mierne dehydratované, odzrkadľuje sa to na jeho fungovaní. Dostatočný pitný režim sa dokonca spája s prevenciou chorôb, ako je rakovina hrubého čreva či močového mechúra. 

Za najlepšiu zložku pitného režimu je považovaná čistá alebo filtrovaná voda. Celkový príjem tekutín však môžeme doplniť aj pitím bylinkových čajov, riedených ovocných a zeleninových štiav či minerálnych vôd. Vhodnou voľbou je aj minerálna voda Mitická, ktorá je výborná na doplnenie chýbajúcich minerálov do tela. Takisto blahodarne pôsobí na dýchací, tráviaci i močový systém.

Koľko vody vypiť?

Vo všeobecnosti sa odporúča prijať 2 – 3 litre vody denne, iné odporúčania hovoria o 8 – 10-tich pohároch tekutín denne. Odborníci z Institute of Medicine radia vypiť 3 litre tekutín mužom, čo je asi 13 pohárov, a ženám 2,2 litra, čo predstavuje zhruba 9 pohárov vody. Môžeme sa stretnúť aj s pravidlom, že na každých (aj začatých) 10 kg hmotnosti by sme mali prijať 0,3 – 0,4 dcl vody. Z tohto objemu môže minerálka tvoriť 0,3 – 0,5 dcl denne, avšak aj toto odporúčanie je všeobecné a závisí od potrieb organizmu, miery športovej aktivity a podobne.

Čo nám hrozí, ak nebudeme dostatočne piť?

Už mierna dehydratácia ovplyvňuje náš výkon i psychické rozpoloženie. Ak nepijeme dostatočne, zvykne sa to prejaviť podráždenosťou, poruchami koncentrácie či bolesťami hlavy. To znamená, že pitný režim zásadne ovplyvňuje naše fungovanie napríklad pri športovaní a aj v práci.

Okrem toho sa môže v dôsledku chýbajúcich tekutín dostaviť únava, slabosť i závraty. Tieto stavy môžu nastať nielen kvôli absencii vody, ale aj dôležitých elektrolytov, ako napríklad sodíka, draslíka, vápnika a horčíka. Tie môžete do tela doplniť aj formou minerálnych vôd.

Máte stále hlad, ktorý si neviete vysvetliť? Aj za neustálou chuťou na jedlo môže byť deficit tekutín, len vy si nesprávne zamieňate smäd za hlad a zbytočne sa napchávate jedlom. Preto sa, samozrejme, môže dostaviť napríklad nadváha.

Voda je pre telo dôležitým nástrojom detoxikácie – pomáha z tela odplavovať škodlivé látky formou moču či potu. Ak ju organizmu nedoprajete v množstve, ktoré potrebuje, riskujete zdravotné problémy vznikajúce v dôsledku nedostatočného vylučovania škodlivín z tela. Samozrejme, voda je dôležitá aj ako prevencia zápchy.

Neviete prísť na to, prečo je vaša pokožka zvädnutá, hoci sa o ňu príkladne staráte? Príčina môže byť skutočne banálna – nedostatok tekutín. Tekutiny zásadne ovplyvňujú farbu i textúru pokožky, teda jej regeneráciu.

Minerálna voda Mitická je partnerom súťaže Fit leader – súťaže o najlepšieho trénera na Slovensku.

mitická

Zdroj foto: pixabay.com

© 2017 FIT LEADER

VYTVORILO ANAWE